Чи це правда, що народний депутат України Микола Тищенко ініціював закон про відміну пенсій? Ні, це неправда: такого закону або законопроекту немає в базі даних українського законодавства. Також на сторінках самого депутата такого закону або законопроекту немає, як і на сайті Пенсійного фонду України.
Твердження з`явилося у відео (архів тут), опублікованому в ТікТок 25 серпня 2024 року під заголовком "Термінова петиція. 25.08.2024. Нардеп Тищенко ініціював закон. Подати заявку можна за посиланням в описі нашого профілю". Ось про що саме там йшлося:
Нардеп Тищенко ініціював закон про відміну пенсій для українців. Цитую: "У нас немає коштів в бюджеті, ми зменшимо зарплату депутатам та відмінимо пенсії - так гроші з`являться." Нам набридло це нахабство. Тому народ створив петицію - конфіскувати усе майно Тищенка та відправити його на фронт. Підтримай петицію. Потрібен саме твій голос. Проголосувати можна в декілька кліків. Для цього переходь за посиланням в профілі та тисни "Надіслати запит". Після цього петиція буде підписана.
Так виглядало відео в TikTok на момент написання матеріалу:
(Джерело: захоплення екрану з TikTok зроблене у середу 4 вересня о 16:48:57 2024 UTC)
Так як у відео закликають приєднатися до петиції і перейти за посиланням в описі, то ми одразу відправилися туди - виявилося, що лінк в описі ("оригінальний звук Телеграм в шапці профілю😉") на момент написання матеріалу не працював. Ось таке повідомлення ми отримали, клікнувши на нього:
(Джерело: захоплення екрану з Telegram зроблене у середу 4 вересня о 17:34:19 2024 UTC)
На офіційному сайті електронних петицій віднайти петицію про "конфіскування усього майна Тищенка та відправки його на фронт" знайдено не було.
(Джерело: захоплення екрану з офіційного сайту електронних петицій зроблене у середу 4 вересня о 17:53:20 2024 UTC)
На офіційному сайті Верховної Ради України у розділі "Законодавство України" немає закону (архів тут) про відміну пенсій. На інформаційній сторінці пенсійного фонду України також не вдалося віднайти (архів тут) такого закону чи будь-якої інформації на цю тему.
За пошуковим запитом Google новин про це також немає (архів тут).
ТікТок відео змонтоване так, ніби це сюжет із новинної програми ТСН на каналі "1+1" - про це свідчить логотип програми (лівий нижній куток) та телеканалу (верхній правий куток), а на самому відео зображено стоп-кандр телеведучої Алли Мазур із одного з ефірів новинного випуску. Але на сайті цієї програми не було знайдено (архів тут) подібної новини.
(Джерело: захоплення екрану з сайту ТСН зроблене у п'ятницю 13 вересня о 18:27:00 2024 UTC)
Ми сконтактували Мазур і редакційну команду ТСН та попросили прокоментувати це відео. Якщо ми отримаємо відповідь, то додамо її до цього матеріалу.
Хочемо зазначити, що подібні відео з фотографіями ведучих каналу програми ТСН, виходять не вперше. На українському порталі "Детектор медіа" (архів тут) кілька разів спростували схожі відео, але на інші теми.
Звичайно ж ми сконтактували самого Тищенка і його помічницю, проте відповідь на момент написання матеріалу не отримали. Ми прикріпимо її тут, щойно отримаємо.
Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з останніми подіями в України. Ці матеріали можна знайти тут.